06 maja 2024

Wielkie święto chodzenia wokół Teatru Wielkiego w Warszawie

Organizatorzy i partnerzy Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup 2024

Patronaty honorowe: Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras, Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. 

Organizatorzy: Fundacja Roberta Korzeniowskiego i Klub Lekkoatletyczny RK Athletics.

Współorganizator: Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie. 

Partnerzy instytucjonalni: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Miasto Społeczne Warszawa, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Polski Związek Lekkiej Atletyki, World Athletics.

Partnerzy: Veolia, Fundacja PKO BP, Toyota z Radości, Grupa WeNet, Tamex Obiekty Sportowe, Grupa LUXMED, Grupa American Heart of Poland, Polska Organizacja Turystyczna, Aktywna Warszawa, Lekkoatletyka dla Każdego, Walking Lovers. 

Partnerzy medialni: Przegląd Sportowy, ONET, TVP Sport, Polskie Radio Trójka

 

Historia Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup

Pierwsza edycja mityngu została zorganizowany 9 kwietnia 2022 r. na stadionie OSiR Praga Południe w Warszawie. Jednak ze względu na szok społeczny spowodowany wybuchem kilka tygodni wcześniej wojny w Ukrainie, miał on ograniczony charakter. Druga edycja zawodów odbyła się 23 kwietnia 2023 r. na koronie PGE Narodowego.Rywalizacja w różnych kategoriach wiekowych toczyła się na dystansach od 1 do 10 km. Punktem kulminacyjnym wydarzenia był wyścig na 20 km, odbywający się w ramach cyklu Race Walking World Tour Gold. Wśród kobiet zwyciężyła Peruwianka Kimberly Garcia Leon, a wyścig mężczyzn wygrał Brazylijczyk Caio Bonfim. Mistrzynią Polski na 20 km została Olga Chojecka, a mistrzem kraju Łukasz Niedziałek.

Parafrazując cytat z „Wesela” Wyspiańskiego – w chodzie sportowym „Chińczycy trzymają się mocno”. To właśnie reprezentanci tego kraju –Haifeng Qian i Liu Hong – okazali się najlepsi w rywalizacji elity na 20 km podczas 3. edycji mityngu w chodzie sportowym Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup. Złote medale mistrzostw Polski na tym dystansie wywalczyli Katarzyna Zdziebło i Artur Brzozowski. Warszawskie zawody, odbywające się w ramach prestiżowego cyklu World Athletics Race Walking World Tour Gold, zgromadziły na starcie prawie 100 zawodniczek i zawodników ze światowego topu.

PRZYJECHALI PO KWALIFIKACJE OLIMPIJSKIE

 

Na jeden dzień Warszawa stała się światową stolicą chodu sportowego. W 3. edycji mityngu Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup na 20 kilometrów wśród kobiet wygrała utytułowana Chinka Liu Hong – trzykrotna mistrzyni świata, mająca w swojej kolekcji na tym dystansie medale olimpijskie każdego koloru. Jej czas 01:27:33 to najlepszy wynik na 20 km uzyskany na ziemi polskiej. 23 sekundy po Liu na mecie usytuowanej przed Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, zameldował się reprezentująca Australię, choć mająca polskich przodków Jemima Montag. Trzecie miejsce wśród pań zajęła kolejna Chinka Shijie Qieyang (01:28:14). Wszystkie medalistki uzyskały czasy dające im kwalifikacje na igrzyska w Paryżu. Do minimum olimpijskiego, które ustalono na 1:29:20, prawie dwóch minut zabrakło czwartej na mecie Katarzynie Zdziebło (01:31:18), ale wystarczyło to do zdobycia złotego medalu w czempionacie krajowym, ponieważ rywalizacja na 20 km podczas Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup miała jednocześnie rangę oficjalnych mistrzostw Polski. Srebrny medal wywalczyła Agnieszka Ellward (01:42:58), a brąz młodsza z sióstr Zdziebło – Anna (01:43:54). Podczas warszawskiego mityngu rozegrano także krajowe mistrzostwa... Litwy. Złoty medal wywalczyła w nich Austėja Kavaliauskaitė, która zameldowała się na mecie z czasem 01:37:44. 

 

— Na spokojnie podeszłam do dzisiejszej rywalizacji i myślę, że zrobiłam to, co do mnie należało. Następny start na 20 km planuję na mistrzostwach Europy i mam nadzieję, że tam uda się uzyskać przepustkę na igrzyska. Jadę teraz do Spały na zgrupowanie i wiem, że jeszcze dużo roboty przede mną. Ale się na to cieszę, bo nie czuję, że wykorzystałam wszystkie bodźce treningowe i wszystko idzie w dobrym kierunku. Moim hasłem przewodnim pozostaje spokój i to jest słowo-klucz — powiedziała Katarzyna Zdziebło.

 

Najlepszy wśród mężczyzn okazał się także reprezentant Chin Haifeng Qian (01:19:05). Zaledwie 12 sekund stracił do niego ubiegłoroczny zwycięzca mityngu Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup Brazylijczyk Caio Bonfi. Trzecie miejsce wywalczył japoński mistrz świata z Oregonu Toshikazu Yamanishi – 01:19:37. Wszyscy medaliści oraz czwarty na mecie Australijczyk Rhydian Cowley (01:19:46) pokonali trasę wytyczoną pomiędzy Placem Teatralnym, a Placem Piłsudskiego szybciej, niż ustalone minimum na igrzyska (1:20:10) i mogą już kupować bilety do Paryża. Sztuka ta nie udała się żadnemu z reprezentantów Polski, wśród których najlepiej spisał się dziewiąty na mecie 39-letni Artur Brzozowski (01:21:46) i to jemu przypadł, szósty już w karierze, tytuł mistrza Polski. Srebrny medal wywalczył urodzony w Tunezji, ale reprezentujący Polskę Maher Ben Hlima (01:23:28), a brązowy – Jakub Jelonek (01:25:28). Tytuł mistrza Litwy wywalczył Artur Mastianica (01:28:30).

 

— Jestem usatysfakcjonowany, bo bardzo chciałem dzisiaj zdobyć złoty medal mistrzostw Polski. Nie byłem faworytem do tytułu, a jednak to zrobiłem, więc mam powody do zadowolenia. Na razie nie jestem jeszcze gotowy na taki szybki wynik, jaki dawałby kwalifikacje na igrzyska, ale myślę, że ranking pozwoli mi wystartować na mistrzostwach Europy. Chciałem dzisiaj złamać czas 1 godzinyi 22 minut i się udało. Ostatni rok był dla mnie ciężki przez kontuzje i różne zawirowania, w tym też nie jest łatwo, ale walczę i jestem dumny, że w wieku niemal 40 lat zdobyłem tytuł mistrzowski. O udział w igrzyskach w Paryżu jeszcze powalczę, podejmę ten trud, a czy uda się osiągnąć ten cel, nie wiem. Gratuluję Robertowi Korzeniowskiemu organizacji tych zawodów i popularyzacji naszej konkurencji — powiedział Artur Brzozowski.

 

Na zaproszenie czterokrotnego mistrza olimpijskiego Roberta Korzeniowskiego do stolicy Polski przyjechało prawie 100 zawodniczek i zawodników ze światowego topu, reprezentujących aż 5 kontynentów. Największe gwiazdy tej konkurencji lekkoatletycznej bardzo chwaliły organizację i szybką trasę warszawskiego mityngu. Łącznie na wszystkich dystansach i we wszystkich kategoriach wiekowych podczas mityngu wystartowało prawie 230 licencjonowanych lekkoatletów. 

 

— Z myślą o uzyskiwaniu czasów dających przepustkę na igrzyska w Paryżu przygotowaliśmy w sercu Warszawy szybką i płaską trasę. I aż siedmiorgu uczestników ta sztuka się udała – na koronnym dystansie 20 km czterech najlepszych mężczyzn i trzy najlepsze panie uzyskały czasy poniżej ustalonych minimów. Bardzo się z tego cieszę i jestem przekonany, że będą na nasz mityng wracać w kolejnych latach – zapewnia Korzeniowski. 

 

Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup to nie tylko rywalizacja profesjonalistów, ale też popularyzacja aktywności sportowej oraz edukacja polegająca na praktycznym poznaniu korzyści zdrowotnych płynących z uprawiania chodu sportowego. Na tej samej widowiskowej trasie, na której rywalizowali profesjonaliści, kilkaset osób wzięło udział w marszu masowym GO4 WALK Walking Lovers, na czele z zastępczynią Prezydenta m.st. Warszawy Renatą Kaznowską oraz organizatorem mityngu.

 

Następnie na trasę wyszli młodzi adepci chodu sportowego – dzieci do 12 lat ścigały się na najkrótszym dystansie 1 km, młodzież w kategorii U-14 pokonywała 2 km, a uczestnicy w kategoriach U-16 i U-18 rywalizowali na 5 km. Ostatnim akcentem warszawskiego mityngu był wyścig na dystansie 10 km, w którym razem wystartowały zawodniczki i zawodnicy elity i kategorii U20. Wśród kobiet wygrała w czasie 47 minut i 43 sekund Magdalena Żelazna przed Węgierką Tizianą Spiller (48:20) i Ukrainką Viktorią Dizhak (52:58). Najlepszym z mężczyzn okazał się Brazylijczyk Lucas Mazzo (43:42), który wyprzedził Czecha Adama Zajíčka (44:24) i Rafała Sikorę (45:45).

 

Ważną częścią wydarzenia było także seminarium eksperckie, podczas którego wybitni trenerzy walkingu oraz specjaliści medycyny i dietetyki – lekarz sportowy prof. Ernest Kuchar, trener lekkiej atletyki I klasy i fizjolog Ryszard Szul, ekspert w leczeniu boreliozy oraz chorób przenoszonych przez kleszcze dr Wojciech Ozimek oraz uznana dietetyczka Katarzyna Niedźwiedzka – podzielili się swoją wiedzą w eleganckich wnętrzach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. A bezpośrednio po części teoretycznej trenerzy klubu Roberta Korzeniowskiego RK Athletics przeprowadzili w pobliskim Ogrodzie Saskim trening praktyczny.

 

Oficjalne wyniki mityngu dostępne na: https://domtel-sport.pl/wyniki,zawody,5783

Social media

Menu

Kontakt

 Partner strategiczny: WeNet

© 2024 All rights reserved